Recep Ayyılmaz ile Günbatımında Beethoven Beethoven’ın 250. Yılında Hayatı, Sanatı ve Eserleri

Recep Ayyılmaz ile Günbatımında Beethoven

Beethoven’ın 250. Yılında Hayatı, Sanatı ve Eserleri

 

*açık hava etkinliği

 

16 Eylül 2020 Çarşamba, 

Kapı Açılışı: 18:45

Atölye Başlangıcı: 19.00-21:00

 

Karaköy Fransız Geçidi’nde yer alan terasımızda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeni atölyelerimizi tasarlıyoruz. 400 metrekarelik kullanım alanı olan dışarıdan giriş olmayan terasımızda opera yönetmeni, çevirmen Recep Ayyılmaz ile Beethoven’ın hayatı ve eserleri üzerinden konuşacağız!

 

Bu yıl doğumunun 250. Yılında tüm dünyada farklı etkinliklerle anılan piyanist ve besteci Beethoven’ın hayatı, sanatı ve eserleri üzerine konuşup Recep Ayyılmaz’ın seçkisi ile Beethoven’dan eserler dinleyecek, üzerine konuşacağız.

 

Adres; Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi, No 53, C BLOK, Kat 3, No 28. Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Karaköy İstanbul

*Hava şartlarının etkinlik günü uygun olmadığı takdirde etkinlik uygun bir tarihe ertelenecek ya da biletlerin para iadesi yapılacaktır.

 

Recep Ayyılmaz

Recep Ayyılmaz tiyatro eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda aldı. Yüksek müzik eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. İkinci yüksek öğrenimi Fransa’da Paris Sorbonne Üniversitesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi’nde bitirdi.Yıldız Kenter, Tahsin Yücel, Çetin İpekkaya, Belkıs Aran, Demirhan Altuğ un öğrencisi oldu. Devlet  ve Şehir Tiyatroların da, Devlet Opera Balesin de Evita, West Side Story, Damdaki Kemancı, Neşeli Günler, Carmen, Tosca gibi oyunlarda sahneye çıktı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Kadrosuna girdikten sonra, Fransa da  Ecole international de théâtre ve Atelier théâtre d’aujourd’hui ye kabul edildi.  Ardından Paris Devlet Opera ve Balesin de Fransa Büyükelçiliği ve Kültür  Bakanlığının  destekleriyle Robert Wilson, Willy Decker gibi rejisör ve James Conlon, Mark Elder gibi ork.şefleri ile rejisörlük stajı yaptı. Radikal , Cumhuriyet gazetesi ve Telestar dergisinde kültür sanat yazıları yazıp çeviriler yaptı. “Molière yada aile tiyatrosu, Sayfa 27, Orfeo ve Eurydice, Hoffmann ın Masalları, Pelléas  ve Mélisande, Faust , Çardaş Prensesi ” ni Fransızca’dan Türkçeye çevirdi. Haliç Üniversitesi Konservatuvarın da tiyatro ve opera bölümlerinde sahne tatbikatı ve oyunculuk uygulamaları dersleri verdi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sahneye koyduğu Carmen, Faust, Saray’dan Kız Kaçırma, Don Pasquale, Sihirli  Flüt, La Traviata,  La Serva Padrona, Sevil Berberi, Orfeo ve Eurydice, Hoffman ın Masalları, Macbeth, Çardaş Prensesi adlı prodüksiyonları ile  üç yıl üst üste ” Uluslararası Lions Federasyonu” tarafından yılın en iyi yönetmeni ödülüne layık görüldü. Moskova Bolşoy tiyatrosun da mizansenleri oynayan ilk Türk rejisör olarak ,Semiha Berksoy en iyi rejisör ve İsmet Küntay en iyi prodüksiyon ödüllerini Troya adlı opera ile aldı.