Özlem Kumrular ile Roma İmparatorluğu Yemek Tarihi

Özlem Kumrular ile Roma İmparatorluğu Yemek Tarihi

 

Eğitmen: Özlem Kumrular

 

30 Mart Salı 20:00-21:30

 

Üç kıtaya yayılan Roma İmparatorluğu masalarından neler geçti? Tarihe ince damak zevkleriyle geçen Romalılar flamingo dilinden fare türlerine kadar uzanan çılgın damak tatlarını nasıl yarattılar? Şölenlerden ritüellere, günlük hayattan yönetici sınıfın sofralarına kadar tüm Romalı sınıfların mutfağını görsellerle inceleyeceğiz.

 

Atölyede, Roma’dan orijinal yemek tariflerini de vererek mutfağın tüm ayrıntılarını ve pek tabii şarap geleneğini keşfe çıakacağız.

 

Özlem Kumrular (Prof. Dr.)

 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, yüksek lisansını aynı üniversitenin tarih bölümünde, doktarasını ise İspanya’da Salamanca Üniversitesi’nde yaptı. XVI. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi, İspanyol ve İtalyan paleografisi, yemek tarihi, imgebilim, dini ve sosyal çatışmalar, marjinal sosyal gruplar, Türk korkusu, İslam korkusu, pikaresk roman ve toplum üzerine çalıştı.
Tarih, edebiyat, mizah ve müzik dallarında 25 kitap yazdı. Farklı dillerden 12 kitap çevirdi. Kitapları farklı dillere çevrildi, yüzden fazla makalesi 10 farklı dilde yayınlandı. Televizyon programları yaptı ve sundu. Poliglot ve gezgindir.