Osman Erden ile Sanatta Sahtekarlık

Osman Erden ile Sanatta Sahtekarlık

 

Eğitmen: Osman Erden

 

7 Şubat Pazar 17:00-18:30

 

Sanatta sahtekarlıklar ne zaman başladı? Sanat dünyasının en büyük sahtekarları kimdi ve odaklarında hangi eserler vardı? Sanat tarihi boyunca sahtenin arkasındaki gerçekler nelerdi?

 

Batı’da daha ziyade bireysel girişimler olarak karşımıza çıkan sanat sahtekârlığı, 80’li yıllarda Japonya’da, günümüzde ise Çin’de binlerce kişinin karnını doyurduğu bir sektör olarak faaliyet göstermiştir. Bu atölyede sanat tarihi boyunca sanatçıların ve sanat tacirlerinin sanat alanında yaptıkları sahtekârlıklara, şaşırtıcı derecede başarılı olan örnekler üzerinden değinilecektir.

 

Dersimiz online olarak “Zoom.us” üzerinden gerçekleşecektir.

 

Osman Erden

 

Osman Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. “Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar” başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürüyor. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.