“Önce Siz Ateş Edin Mösyö Burjuvazi”; Devrimler ve Sanat

“Önce Siz Ateş Edin Mösyö Burjuvazi”; Devrimler ve Sanat

 

Konuşmacı: Osman Erden

 

Sanat insanın varoluşu ile başlar ve insanı bağlı olduğu toplumdan ayırmak neredeyse olanaksızdır. Dolayısıyla toplumu etkileyen kişi ve olayların; devletlerin, savaşların ve devrimlerin sanat alanındaki etkileri göz ardı edilemez.

Osman Erden ile Avrupa’da yaşanan devrimlerin sanat ve sanatçı üzerindeki etkisini keşfediyoruz. 4 hafta sürecek olan atölyede Fransız Devrimi, 1830 ve 1848 Devrimleri, Sovyet Devrimi üzerinde durularak sanat dünyasında yarattığı etkileri ve sonuçlarını örnekler üzerinden tartışacağız.

Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

 

7 Mart – 28 Mart 2019 arası her Perşembe, 19.00-21.00 arası (4 hafta)

 

Osman Erden 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat programında “Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı. “Türkiye’de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar” başlıklı teziyle doktorasını aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürüyor. UNESCO’ya bağlı Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi’nin 2008-2011 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini, 2011-2014 yılları arasında başkanlığını yaptı. 2016’da Modern Sanatın Kısa Tarihi adlı kitabı yayınlandı.