Nuran Durmaz ile Yaratıcı Yazarlık

Nuran Durmaz ile Yaratıcı Yazarlık

 

Eğitmen: Nuran Durmaz

 

27 Aralık, 3, 10, 17, 24, 31 Ocak Pazar 17:00-19:00

(6 haftalık)

 

6 haftalık yaratıcı yazarlık atölyesinde katılımcılar teorik ve uygulamalı bir eğitim alacaktır. İlk hafta etkin yazarlık için etkin okuma ve yaratıcı yazarlık üzerine bir giriş dersinde örnek okumalarla başlayacak, yaratıcılığı tetikleyen egzersizler ve atölye katılımcılarının yazdıklarının okunup analiz edileceği çalışmalarla devam edecektir. İkinci haftadan itibaren katılımcıların yazdıkları okunup geri bildirim verilmeye başlanacaktır. Atölyede iki, üç ve dördüncü haftalarda örnek okumalarda bakış açısı, olay örgüsü, karakter yaratma ve hikayeleştirme teknikleri incelenecektir.

 

Program İçeriği

Etkin yazarlık için etkin okuma: Örnek metinler üzerinden yazar okurun odaklanması gereken doğru noktaların nasıl belirlendiği anlatılacaktır. (Umberto Eco, Vladimir Nabokov, Orhan Pamuk, Ahmet Hamdi Tanpınar, Gustav Flaubert, Jane Austen)

Bakış Açısı: Hikayenin anlatıcısı kim olduğu ve doğrudan anlatım, dolaylı anlatım, serbest dolaylı anlatım gibi tekniklerden bahsedilecektir.

Anlatım yöntemi: Mimesis / diegesis, modern gerçekçi anlatım, gerçek, gerçek-dışı, gerçeküstü anlatım gibi yöntemler anlatılacaktır.

Olay Örgüsü: Metinlerde başlangıç, ilk cümle, sıralama, neden-sonuç-bağlantı, tesadüf, flash-forward, flash-back gibi kavramlar incelenirken hangi detay ne kadar verilmeli üzerinde durulacak.

Karakter yaratmak: Psikolojik karakterler, karakter/tip, yalınkat/çokyönlü karakterler nasıl yaratılmalı?

 

Program:

  1. Hafta Yaratıcı Yazarlık Üzerine
  2. Hafta Teknikler – Okumalar
  3. Hafta Teknikler – Okumalar
  4. Hafta Teknikler – Okumalar
  5. Hafta – Okumalar
  6. Hafta – Okumalar

 

İlk haftadan katılımcıların üzerine çalışacakları ödev ve çalışmalar verilecek ve her buluşmada programa uygun olarak geri bildirim almaları sağlanacaktır. Bu atölyede katılımcılar, metinlere yönelik teknik konularda yetkinleşcek,  yaratıcı bir yazma süreci oluşturacak ve bir yazarın geri bildirimiyle eleştirel bakış kazanacaklardır.

 

*Atölye 6 hafta boyunca Zoom.us üzerinden devam edecektir.

 

Nuran Durmaz

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İlk romanı “Kayıp Düşler Peşinde” 2013 yılında, ikinci romanı “Salyangozun Yolculuğu” 2016 yılında yayımlandı. Halen yönetim danışmanlığı alanında çalışıyor ve İstanbul’da yaşıyor.

 

Edebiyat ve film yazıları için:

https://nurandurmaz.wordpress.com/