Nazlı Pişkin ile Kokulu Otlar Dünyası

Nazlı Pişkin ile Kokulu Otlar Dünyası

 

Eğitmen: Nazlı Pişkin

 

18 Nisan Pazar 15:00-16:30

 

İlkbaharla birlikte toprak ananın bağrından ve mitolojinin büyülü dünyasından çıkıp gelerek şifalarını ve lezzetlerini sunan, sofralarımızı şenlendiren kokulu otları tanımak isteyenler için bir seminerimiz var. Kokulu ot deyip geçmeyin, tadında, kokusunda neler neler gizli! Kimi tanrılar alemine hizmet etmiş (Prometheus ateşi tanrılardan aldıktan sonra hangi otun kökü içinde insanoğluna sunmuştu) kimiyse fanilerin dünyasından “otlar” alemine geçmiş (Daphne kızımız ne kadar da değişmiş!).

 

Bu atölye çalışmasında farklı uygarlıklarda mutfakta olduğu kadar inanç ve şifa dünyasında da önemli yere sahip otlar hangileridir, kadınlarla otların ilişkisi nedir, Anadolu’nun bilge kadınları bu otları tarih boyunca nasıl kullanmış gibi bilgilerin yanı sıra, uygulama tarafına yönelik olarak kurusunu mu yaşını mı kullanmalı, bazı bitki çayları, mutfakta hangi kokulu ot hangi malzemeye daha çok yakışır gibi kokulu otlar dünyasına giriş sağlayacak konular ele alınacak.

 

Nazlı Pişkin

 

Yemek kültürü yazarı, çevirmen, editör, atölye yürütücüsü. Başta probiyotik gıdalar ve özel amaçlı baharat karışımları olmak üzere el yapımı ürünleri kapsayan İncekiler markasının kurucusu. Yemek kültürü, sürdürülebilirlik ve şehirde ekolojik yaşam bağlamında fermantasyon, baharat, kokulu otlar vb. konularda 2012’den bu yana seminerler, kurumsal eğitimler ve atölye çalışmaları düzenleyerek köklü mutfak geleneğimizin sürdürülebilmesi için çalışıyor. Evinin arka bahçesinde, tabiat ananın nimetlerinden bazı yenilebilir ve kokulu otlar, sebzeler ve çiçekler yetiştiren eliyeşil bir bahçıvan.

 

Akdeniz havzasında tarih boyunca kurulmuş uygarlıkların yeme-içme kültüründe süreklilik ve değişimler bağlamındaki araştırma yazıları ve çevirileri 2000 yılından beri çeşitli dergilerde yayınlanmaktadır. Farklı yayınevleri tarafından yayınlanmış kitap çevirileri (Tehlikeli Tatlar Tarih Boyunca Baharat, Kitap Yayınevi İstanbul, 2004; Kitâbü’t Tabîh Abbasi Bağdatından Yemekler, Tatlılar, Çeşniler, Kitap Yayınevi, İstanbul 2009; Osmanlı Denizgücü Keşifler Çağında Osmanlı Denizgücü ve Doğu Akdeniz’de Diplomasi, Timaş, İstanbul, 2009, Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi, Oğlak Yayınları, 2019), üçü uluslararası Gourmand yemek kültürü kitapları editörlük ödülüne de sahip kitap editörlükleri (Rakı Ansiklopedisi, Overteam Yayınları, İstanbul, 2010; Tan Morgül, Rakı and Fish A Mediterranean Seafood Odyssey, Halk Plajı Yayınları, İstanbul, 2014; Rakı Gastronomisi Türkiye’nin Çilingir Sofrası, Overteam Yayınları, İstanbul, 2017; Kuruyemiş Ansiklopedisi Dünden Bugüne, Overteam Yayınları, İstanbul, 2017) bulunan Nazlı Pişkin, son olarak, yemek kültürü konusunda uluslararası en saygın etkinliklerden olan Oxford Food Symposium’un 2020 yılı sempozyumunda gösterilen “Anasonun Yolculuğu” adlı kısa belgesel filmde Anadolu’da anasonun tarihi ve önemini anlattı.
Antalya Anadolu Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Çevirmenlik hayatında özellikle yiyeceklerin tarih içindeki yolculuklarına odaklandıktan sonra İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı’nda tarih yüksek lisans derecesi aldı.