Mardin Bienali

MARDİN BİENALİ

18 Mayıs Cuma – 20 Mayıs Pazar 2018

 

Mardin Bienali kapsamında Mayıs ayının 3. haftası cuma-pazar olmak üzere Mardin’i keşfe çıkıyoruz! Otel, lokantalar, tarihi mekanlarda anlatımlı geziler ve ulaşımımız Mardin’in önde gelen tur rehberlerinden Lokman Bey eşliğinde gerçekleşecek. 

Hedefimiz Mardin’in büyülü mirasını Mardin Bienali’ni merkeze alacak şekilde keşfetmek, bienal sanatçılarını ve eserlerini tanımak, özenle seçtiğimiz lokantalardaa yerel mutfağı deneyimlemek olacak.

 

 

1.GÜN:

 

Siz değerli misafirlerimizi sabah Mardin Havalimanı’nda karşılıyoruz. Gezi boyunca kullanacağımız aracımıza binip Mardin’e hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat sürecek olan yolculuğumuz sonrası Mardin’e varıyoruz. İlk durağımız Mardin yamaçlarında inşa edilmiş olan ve döneminin en büyük eğitim kurumlarından biri olan Kasimiye medresesi olacaktır. Konaklayacağımız otele geçip kısa bir molanın ardından Mezopotamya Ovası’na hakim terasında çay kahve arası veriyoruz. Ardından eski PTT binasını detaylı bir şekilde geziyoruz. Daha sonra öğle yemeğimiz için Kebapçı Yusuf Usta’ya geçiyoruz.  Yemek sonrası Mardin’i keşfe çıkıyoruz. Sabancı Müzesi, tarihi Mardin sokakları, tarihi Abbara geçitleri, tarihi çarşıları ve Ulu Camii’yi ziyaret ediyoruz. Marangozlar Kahvesi’nde çay-kahve molası sonrası Latifiye Camii, Protestan Kilisesi, Kırklar Kilisesi ve Mardin Müzesi’ni geziyoruz. Yaklaşan akşam saatlerine doğru serbest zamanımız oluyor. Akşam yemeğine kadar dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi özel bir menü sunan Bağdadi Restoran’ın keyifli ortamında alıyoruz.

 

 

2.GÜN:

 

Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltı sonrası Mardin’i keşfe devam ediyoruz. İlk durağımız uzun yılar Süryani’lerin merkez patrikliğini yapan Deyrulzafaran Manastırı olacaktır. Daha sonra kendimizi Mezopotamya Ovası’nın düzlüğüne bırakıp bölgenin Efes’i olarak adlandırdığımız Dara Antik Kenti’ni geziyoruz. Necrepol alanları, su sarnıçları, su kanalları ve agorayı gezerken rehberimizden detaylı bilgiler ediniyoruz. Tarihi İpek Yolu’na çıkıp Nusaybin ilçemiz üzerinden Beyazsu Vadisi’nde öğle yemeği molası veriyoruz. Çağ Çağ Deresi’nin çıkış noktasında cennet gibi bir ortamda vereceğimiz yemek molası sonrası gezimize devam ediyoruz. Değişik mimarisi ile Kafro Süryani Köyü’nü geziyoruz. Dünyanın en büyük en eski faal manastırı Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastır sonrası bölgenin değişik ve önemli inançlarından olan Ezidi’leri tanımak için Bacine Ezidi köyüne geçiyoruz. Daha sonra Midyat ilçemize geçip, tarihi Midyat sokaklarında güzel bir yürüyüşle Devlet konuk evini geziyoruz. Terasından bütün eski Midyat’ı görüp fotoğraflıyoruz. Yaklaşan akşam saatlerine doğru Mardin’e dönüyoruz. Akşam yemeğimizi Murat Cercis Konağında alacağız. Yemek sonrası sunacağımız alternatifler doğrultusunda gecemize devam ediyoruz.

 

3.GÜN:

 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası yaya bir şekilde gezimize devam ediyoruz. Zinciriye Medresesi, eski kız meslek lisesi binası, tek Osmanlı mimarisi olan eski İdadi Mektebi’ni geziyoruz. Daha sonra son alışverişlerimiz için serbest zamanımız oluyor. Yaklaşan öğle saatleriyle birlikte Mardin’den ayrılıp yönümüzü Mardin’in minyatürü şeklinde olan Savur ilçemize çeviriyoruz. Öğle yemeğimizi cennet gibi bir ortamda perili bahçede alıyoruz. Yemek sonrası Tarihi Savur sokaklarını, konuklarını ziyaret ediyoruz. Daha sonra Hıristiyanlık inancının bölgede yayılmasıyla birlikte imece usulu inşa edilen ilk köy olan Kıllıt Köyü’nü geziyoruz. Köy içinde yapacağız gezi sonrası uçak saatimizin uygunluğuna göre siz değerli misafirlerimizi hava alanına bırakıyoruz. 

 

Tur Fiyatına Dahil Hizmetlerimiz

 

2 gece butik otel konaklama

2 sabah kahvaltısı otelde

2 akşam yemeği dışarıda zengin menüler

3 Öğle yemeği

Profesyonel rehberlik hizmeti

Hava alanı transferler ve bölgedeki ulaşımlar