İrem Bilkin ile Jane Austen ve Regency Dönemi İngilteresi

İrem Bilkin ile Jane Austen ve Regency Dönemi İngilteresi

 

 Eğitmen: İrem Bilkin

 

29 Aralık, 5 Ocak Salı 19:00-21:00

 

*Jane Austen’in hayatını incelediğimiz birinci atölyeyi geçen hafta gerçekleştirdik. Atölyenin  2. ve 3. haftalarına biricisnden bağımsız olarak da kayıt yaptırabilirsiniz. Atölye ücreti iki haftalık olarak güncelleştirilmiştir.

Austen eserlerini yazarken bu kadar sevileceğini biliyor muydu? Evrensel çapta bir aşktan ve mantıktan bu kadar çok bahsederken kendisi neler yaşamıştı? Yeteneğinin yanı sıra gerçekte kimdi? Muhteşem hikâye anlatıcılığının ardındaki sırrı neydi?

Atölyede, edebiyat dünyasının en sevilen, en çok okunan, kendisinden sonraki kuşaklara ilham aşılamış öncü kadın yazarlardan biri olarak Jane Austen’in hayatı, eserleri ve sanatı onun yaşadığı çağın tarihi ve koşulları içerisinde ele alınacaktır.

İlk atölyede Jane Austen’in 245. doğum gününün kutlandığı Aralık ayında, J.Austen’in  hayatı, çağı ve eserleri üzerine bir anlatım gerçekleşecektir. İkinci ve üçüncü haftada ise Austen’in “Emma” adlı kitabı ve  2020 yılı yapımı Emma filmi üzerinden karşılaştırmalı bir okuma ve analiz yapılacaktır. Atölyede kitap ve film dönemin koşullarına göre incelenirken,  edebiyat ve film adaptasyonlarının paralel olarak tartışılması için bir alan yaratılacaktır.

 

 İrem Bilkin

 İrem Bilkin, Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nden mezun oldu. Warwick Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü’nde İngiliz ve Pop Kültürü üzerine yüksek lisansını ve Southampton Üniversitesi’nde Jane Austen çalışmaları sertifika programını tamamladı. İş yaşamında uluslararası kurumlarda görev alırken, bir yandan da akademik ve edebi çeviriler yapmaya devam etti. Halen gönüllü çevirmen olarak Khan Academy Türkçe’ye destek vermekte, aynı zamanda bağımsız çevirmen olarak edebiyat ve akademik alanlara katkısını sürdürmektedir.