Fırat Şenol ile Mısır Apartmanı’na Bir Sanat Rotası

Fırat Şenol ile Mısır Apartmanı’na Bir Sanat Rotası

 

Eğitmen: Fırat Şenol

 

22 Nisan Perşembe 13:00-14:30

 

 

Narmanlı Sanat, sanat rotalarına İstanbul kent tarihi ve çağdaş sanat birleştirdiği bir destinasyon ile devam ediyor!

 

Fırat Şenol ile Mısır Apartmanı’na gerçekleştireceğimiz rotada apartmanın İstanbul kent tarihinde ve kültüründe yerini incelerken, Galeri Nev’de yer alan “Tek Kanal” ve Zilberman Galeri’de “Ya da” sergisini ziyaret edeceğiz.

 

Mısır Apartmanı, İstanbul’un ilk betonarme yapılarından olan Art nouveau tarzındaki bir binadır. Hovsep Aznavuryan’a yaptırılan binada Barry ailesi gibi dönemin önemli aileleri de oturmuştur. Rota, apartmanın tarihi ve burada yaşayan ailelerin hikayesi üzerinden bir anlatımla başlayacak olup, ailenin sanat hayatı üzerinden bir istanbul hafızası yaratılacaktır.

 

Apartmanın tarihini inceledikten sonra, binanın içinde yer alan Galeri Nev’de Nermin Er, Hale Tenger ve İnci Eviner’in yer aldığı “Tek Kanal” sergisi Zilberman Galeri’de Yaşam Şaşmazer’in “Ya da” sergisi beraber ziyaret edilecektir.

 

*Kontenjanımız 6 kişi ile sınırlı sayıda olup, galerilere giriş HES kodu ile gerçekleştirilecektir.

 

Fırat Şenol

 

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü “1970’lerde Devrimci Sanat ve Duvar Resmi” isimli lisans tezini tamamlayıp, yine aynı okulda yüksek lisans derslerini almaya başladı. 1990’lar Sanat Siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı. 19 Yüzyıl İstanbul dünyasının sosyolojik kültürel ve sanatsal ortamına dair dersler alarak, çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı ve “Türkiye’de 1990’lı Yıllarda Teknolojinin Sanat Etkisi” isimli tezi tamamladı. 19.y.y. İstanbul dünyası üzerine çalışmalar yapmaya, İstanbul Şehir Hikayeleri/ Mekanlar İnsanlar isimli başlıklar altında anlatımlar yapmaya sergilerde, müzelerde turlar düzenlemeye devam etmekte.