Fırat Şenol ile Bir Başka İstanbul: Balozlar, Kahvehaneler, Modern Barlar Bohemler, Sanatçılar

Fırat Şenol ile Bir Başka İstanbul: Balozlar, Kahvehaneler, Modern Barlar Bohemler, Sanatçılar

 

Eğitmen: Fırat Şenol

 

14, 21 Ocak Perşembe 19:00-21:00

 

“Balozlardan Modern Barlara, Kahvehanelerden Pastanelere” İstanbul dünyasının insanları ve mekânları üzerinden, kültürel ve sanatsal bir rota incelemesiyle; Bizans’tan, Osmanlı’ya ve Cumhuriyet iklimine eğileceğimiz bu atölye kapsamında sizleri İstanbul yeraltı dünyasından “modernleşmiş” toplumunun bir hikayesine yolculuğa çıkarıyoruz.

 

İstanbul kent belleğini istanbul eğlence hayatı ve kültürü üzerinden inceleyeceğimiz atölyede dönemin kültürel anlamda önemli mekanlarından Narmanlı Han, Lebon Pastanesi, Balozlar ve Maksim Gazinosu’ndan bahsedilecektir. Aynı zamanda Aliye Berger, Abidin Dino, Bedri Rahmi, Orhan Veli, Sait Faik, Turgut Uyar gibi sanatçı ve edebiyatçıların mekanlarla olan ilişkileri, hikayeleri ve dönemin sanat ortamı anlatılacaktır.

 

 

Fırat Şenol

 

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü “1970’lerde Devrimci Sanat ve Duvar Resmi” isimli lisans tezini tamamlayıp, yine aynı okulda yüksek lisans derslerini almaya başladı. 1990’lar Sanat Siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı. 19 Yüzyıl İstanbul dünyasının sosyolojik kültürel ve sanatsal ortamına dair dersler alarak, çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı ve “Türkiye’de 1990’lı Yıllarda Teknolojinin Sanat Etkisi” isimli tezi tamamladı. 19.y.y. İstanbul dünyası üzerine çalışmalar yapmaya, İstanbul Şehir Hikayeleri/ Mekanlar İnsanlar isimli başlıklar altında anlatımlar yapmaya sergilerde, müzelerde turlar düzenlemeye devam etmekte.