Fırat Arapoğlu ile Eylemde Felsefe: Yürümek

Fırat Arapoğlu ile Eylemde Felsefe: Yürümek

 

Eğitmen: Fırat Arapoğlu

 

 12, 19 Kasım Perşembe 19:00 – 21:00

 

İki haftalık atölyede yürüme eyleminin tanımı ve felsefesi tarihsel bir perspektifle incelenecektir. Yürüme üzerine araştırmalar, edebiyat, sinema ve felsefe üzerine yansımaları ve örnekleri ile pekiştirilecektir.

 

Antik Yunan’ın gezgin filozoflarından, flâneur’e ve günümüzün sadece yürüme eylemini içeren çalışmalar üreten sanatçılarına kadar gelen süreçte, yürüme eylemi yüzyıllar içerisinde farklı anlamlara sahip olmuştur. Antik Yunan Felsefesinden Romantizme uzanan çizgide, yürüme eylemi bir deneyim alanı ve radikal bir tutum haline gelmiştir. Yürümek felsefe, şiir, roman, manifesto gibi farklı biçimlerle kendisini gösterirken, bu görsel sanatlar içerisinde de tespit edilebilmektedir. Yürümek, kent ya da doğa içerisinde gerçekleştirilen bir arınma süreci yaratırken, olağan ve günlük bir aktiviteden, aşama aşama, bir deneyim alanına dönüşmüştür ve sanatın üretim pratikleri arasına girmiştir.

 

Dersimiz online olarak “Zoom.us” üzerinden gerçekleşecektir.

 

Fırat Arapoğlu

Fırat Arapoğlu Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi; AICA Türkiye 2017-2018 Dönem Başkanı. Sanat Tarihçisi/eleştirmen ve küratör Fırat Arapoğlu, “Beden& Mekân”, “Kimlikler Lütfen!”, “Halk için Halka Rağmen!”, “Boğucu Kültür (Jean Dubuffet’ye Göndermeyle)”, Öteki Bedenler” “Re-De/Jenerasyon”, “Berlin und İstanbul: Tell Me”, “Demokrasi ve Çatışma”, “Müze İçinde Bir Müze”, “Gidebileceğimiz Bir Yer Biliyorum”, “Homo Homini Lupus Ya da Yarın Unutmak”, “Mesafe ve Temas”, “Kesişen Eksenler” ve “Marx 2.0” başlıklı sergilerin küratörlüğünü ve eşküratörlüğünü ve 3. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin ve 3. Ve 4. Uluslararası Mardin Bienali’nin eş-küratörlüğünü üstlendi. Gençsanat, ICE, Artam, Eleştirel Kültür, İstanbul Art News, Rh+, Art Unlimited, Flash Art gibi ulusal ve uluslararası sanat dergilerinde, Birgün, Cumhuriyet ve Sol gazetesinde ve sergi kataloglarında makaleleri yayınlandı. Ulusal ve uluslararası sempozyumlara bildiriler yazan Arapoğlu İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.