Feyzi Erçin ile Sinemada Klasik Müzik Kullanımı

Feyzi Erçin ile Sinemada Klasik Müzik Kullanımı

 

Eğitmen: Feyzi Erçin

 

21 Şubat Pazar 16:00-18:00

 

Bu atölyede, birbirinden çok farklı yönetmenler olan Bergman, Kubrick, Godard ve Tarkovsky filmleri üzerinden, klasik müziğin sinemada nasıl farklı bir ifade biçimi olarak kullanıldığını göreceğiz.

 

Sinemada klasik müzik kullanımının tarihsel kökenlerini inceledikten sonra, bu usta 4 yönetmenin 7 farklı filmine odaklanarak birbirinden değişik yöntemlerle benzer müzikleri seçerek filmlerine kattıkları bambaşka anlamları keşfedeceğiz.

Bergman’ın Sessizlik ve Persona, Kubrick’in Otomatik Portakal ve 2001: Uzay Yolculuğu, Godard’ın Haftasonu ve Tarkovsky’nin Ayna ve Kurban filmleri bize bu amaçta yol gösteriyor olacak.

 

Dersimiz online olarak “Zoom.us” üzerinden gerçekleşecektir.

 

Feyzi Erçin

 

1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1988 yılında İstanbul Amerikan Robert Lisesi, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1995 yılından beri serbest avukatlık yapmaktadır. 1983 yılında amatörce özel piyano dersleri almaya başladı. 1989 – 1994 yılları arasında Mehru Ensari ile çalışan Feyzi Erçin 2001 yılından bugüne Ali Darmar ile çalışmaktadır. 2004 yılında Paris, 2012 yılında Varşova’da amatör piyano yarışmalarına katılmıştır. Bu süreçte Germaine Mounier, İdil Biret, Ayşegül Sarıca ve Emre Elivar gibi piyanistlerle çalışma fırsatı da bulmuştur.  2003 yılından beri Andante için yazılar yazan Feyzi Erçin bu bağlamda Varşova’da 2010 ve 2015 Chopin Piyano Yarışmalarını takip etmiş, Venezuela’da El Sistema konulu bir fotoröportaj dahil, Simon Rattle, Daniel Barenboim, Ingolf Wunder gibi sanatçılarla röportajlar yapmış, bir çok CD, DVD ve konser, opera eleştirisi yazmıştır.  2010 yılından beri İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Müzik Festivali Danışma Kurulu’nda yer almakta olan yazar, 2013 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi’nde “Sinemada Klasik Müzik”, “Auteur Sinemasında Klasik Müzik”, “Film Müzikleri”, “Filmde Ses” dersleri vermektedir.