Duygu Özdemir & Kemal Akçay ile Edebiyattan Sinemaya Bakış: Ölü Ozanlar Derneği

Duygu Özdemir & Kemal Akçay ile Edebiyattan Sinemaya Bakış: Ölü Ozanlar Derneği

 

Eğitmen: Duygu Özdemir & Kemal Akçay

 

1 Mart Pazartesi 19:30 – 22:00

 

“Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.”

 

Ölü Ozanlar Derneği, katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademisi’nde disiplinin katı çizgilerine sığamayan bir grup gencin ve kitaplara bağlı kalmadan kendi tarzıyla öğreten şiir sever bir öğretmenin hikayesidir.

 

Atölyede, Duygu Özdemir ve Kemal Akçay ile Ölü Ozanlar Derneği kitabı ve filmi üzerinden eşleştirmeli ve karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilecektir.

 

1989 yılında en iyi senaryo Oscar’ını kazanmış film, Peter Weir’ın başarılı yönetmenliğinin Robin Williams’ın unutulmaz oyunculuğu ile hafızalarda yer edinmiştir. Filmin başarısından sonra yine aynı isimle Nancy Kleinbaum tarafından romanı yazılan film, bu anlamda da metninin ne kadar kuvvetli olduğunu bize gösterir.  Nancy Kleinbaum’un akıcı anlatımıyla yazılmış Ölü Ozanlar Derneği’nin detaylı kitap analizini de yapacağımız atölyede “özgürlük” kavramı üzerine konuşup, Shakespeare ile edebiyat dünyasına değineceğiz.

 

 

Duygu Özdemir

 Duygu Özdemir lise eğitimini Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nde aldı ve Fransız Edebiyatına olan merakı onu Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne yönlendirdi ve 2015’de mezun oldu. Daha sonra 2016’da Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans programına başladı. Farklı iletişim ajanslarında içerik ve proje yöneticiliği deneyimin yanı sıra Kafka Okur, Artkolik, Hürses gazetesi gibi mecralarda kitap, mekan yazıları yayımlandı. Duygu Özdemir halen kitap ve mekan incelemelerinin yapıldığı 1Kitap1Mekan’ın kurucusu ve içerik yöneticisidir.

 

 

Kemal Akçay

1986 yılında Sakarya’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversite’sinde okurken sinema çalışmalarına başladı. Üniversitede Yıldız Sinema Kulübünün başkanlığını ve 5. Yıldız Kısa Film Festivali’nin koordinatörlüğünü gerçekleştirdi. Yurt içi ve yurt dışında kısa film ve belgeselleri birçok festivalde gösterildi. Sektörünün önde gelen firma ve kanalların projelerinde yönetmenlik/editörlük yaptı.

Şu anda üniversite hayatında başladığı görsel hikaye anlatıcılığı çalışmalarını bu alana ilgi duyan kişilere aktarmak adına film analizi atölyeleri düzenlemekte olup Kadir Has Film ve Drama bölümünde yüksek lisansına devam etmektedir