Cengiz Üstün ile Karikatür Atölyesi

Cengiz Üstün ile Karikatür Atölyesi 

 

Konuşmacı : Cengiz Üstün

 

“Asla bir fikre hayır demeyin. Bu fikrin başka bir fikri nasıl ateşleyeceğini asla bilemezsiniz.” der Stanley Kubrick. Fakat bazen aklımıza gelenleri, yaratıcılığı nasıl şekillendireceğimizi, ilerletebileceğimizi bilemeyiz.

 

Düşünce yeteneğimizi ve hayal gücümüzü kağıda dökmenin bir yolu olan karikatür sanatını Cengiz Üstün ile deneyimliyoruz. Fikirlerimize ve  ilhamlarımıza yön verebilmek, yaratıcılığımızı geliştirmek, kendi karikatürlerimizi yaratmak amacıyla Cengiz Üstün’ün yolculuğundan ilham alarak sizleri 3 hafta sürecek olan atölyemize bekliyoruz.

 

Karikatür sanatının ortaya çıkışından başlayarak bir karakterin yaratım sürecini, hikayesini geliştirmeyi konuşacak ve deneyimleyeceğiz. Herkes kendi karikatürünü yapma fırsatı bulurken bir yandan da günümüzde hızla değişen basım maceralarından da konuşacağımız bir 3 hafta sizleri bekliyor!

 

3-10-17 Nisan her Çarşamba, 19.00-21.30 arası (3 hafta)

 

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

 

Cengiz Üstün (d. 1972, İstanbul) Türk karikatürist, 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. İlk karikatürleri Çarşaf ve Horoz gibi dergilerde yayınlandı. Pişmiş Kelle, Avni ve Dıgıl dergilerinde çizdiği karikatürler ve Yeşilçam Sinemasıyla dalga geçen Duka Film öyküleriyle beğeni topladı. L-Manyak Dergisinde çizmeye başlayıp Lombak Dergisinde devam ettiği Kunteper canavarı ile popüler oldu. Lombak, Penguen ve Kemik gibi dergilerde çizdiği Üzeyir ve Macerayı Seven Adam tipleri de sevildi. Kendisi gibi karikatürist olan kardeşi Bülent Üstün’ün 2006’da çıkarttığı Fermuar dergisi’nde çizdi. Halen Uykusuz Dergisinde çalışmalarını sürdürmektedir.