Cem Güventürk ile Yaratıcılık Atölyesi

Cem Güventürk ile Yaratıcılık Atölyesi

 

Konuşmacı: Cem Güventürk

“Yaratıcılık, her probleme bir çözüm bulur. Alışkanlıkları bir yana koyup yaratıcı davranmak her zaman üstünlük kazandırır.” der George Louis. Fakat bazen yaratıcı düşünceyi nasıl yönlendireceğimizi, gerçekleştireceğimizi bilemeyiz. Hayal gücümüzü, düşünce yeteneğimizi kağıda dökmenin bir yolu olan karikatür sanatını Cem Güventürk ile deneyimliyoruz. Çevremizdeki olaylardan ilham alabilmeyi, yaratıcılığa yön verebilmeyi öğrenirken kendi karikatürlerinizi yaratma ve Cem Güventürk’ün yolculuğundan ilham alma adına sizleri 4 hafta sürecek olan atölyemize bekliyoruz.

 

6 Mart – 27 Mart 2019 arası her Çarşamba, 19.00-21.00 arası (4 hafta)

 

*Bu atölye herhangi bir ön bilgi gerektirmemektedir.

 

Ben Cem Güventürk, 12 Nisan 1989 İzmir doğumluyum, İstanbul Kadıköy’de yaşıyorum. Çizgi Film Animasyon eğitimi aldım, Üniversite’de 1. sınıfta (2008 yılı) ilk kez bir karikatürüm Penguen Dergisi’nde amatör sayfada yer aldı. O günden bu yana uğraştığım üzerine kafa yorduğum bir alan. Süreç aslında iki aşamalı şekilde ilerliyor; bir fikri oluşturup nasıl anlatılacağına karar vermek ve çizmek. Karikatür her şeyden sorumlu olduğunuz bir alan, sınavı kesinlikle bir üniteyi kapsamıyor.  Her şey alanınızda ve onları bir araya getirip bir şey üretiyorsunuz. Günceli takip etmek onu kovalamak her zaman bir avantaj tabi ki ama bunun en kritik belirleyicisi çalışmalarınızda neyi işlemek istediğiniz.

Keşfetme süreci elbette sancılı bir süreç, çok fazla şeyi bir araya getirmeye çalışıyorsunuz, aralarında bağlantı oluşturmaya çalışıyor, okuyucuların kendilerinden de bir şeyler bulmasını sağlamaya uğraş veriyorsunuz.  Komik olmasına,  gerçekçi olmasına özen göstermeniz gerekiyor ve bir sporcu edasıyla her zaman antrenmanlı olmalısınız.  Haftalık veya aylık o performansınızı korumaya, üstüne çıkmaya çalışıyorsunuz. Dönüm noktası anlamında birkaç sene öncesini gösterebilirim, askerden yeni gelmiş burnumdan bir ameliyat geçirmiştim evde iyileşmeye çalışırken kendi kendime farklı malzemeleri denemeye fırsatım olmuştu. Teknik anlamda karikatürü daha illüstratif bir forma dönüştürmek istiyordum, bu zaman aralığı bana o imkanı tanımıştı, daha fazla inceleyip daha fazla çalıştım dönüm noktası olarak o zamanı gösterebilirim. Ama buna daha küçük ölçekli bakarsak, yani bir eserin oluşmasındaki dönüm noktasıysa kesinlikle o eseri oturtmak istediğiniz tabanı oluşturmak, bazı zamanlar bu hiç olmaz, bazen ise hiç ummadığınız kadar kolay olur, bu bir nevi o bulduğunuz bir fikri demlemek gibi bir şey, fikri özümseyip bir araya getirdiğiniz şeylerle tam kıvamını yakalamak işin püf noktalarından. Konular dediğim gibi aslında her şeyi içeriyor,  metrobüste önünde telefonla oynayan adam da, eski sevgilin de, dün izlediğin bir film veya bir gazete haberi her şeyin seni ilgilendirdiği ve eserlerinde kullanabileceğin, seni besleyen şeyler. Türü konusunda büyük ustalarla da konuştuğumuzda farklı cevapların olduğu bir tarz benimki,. Genel adıyla karikatür, illüstrasyon olarak değerlendirilmeli veya grafik karikatür olarak nitelendirilebilir şeklinde yorumlanmıştı, tam bir sınıfa koyamadığımız tarzda işler aslında. Bu sene Nisan ayında ilk kitabım “Çünkü Bir Anlamı Vardır” çıktı. Bunu bir seri haline getirip bir külliyata dönüştürmek istiyorum. Stil ve form anlamında çizgimde yakalamak istediğim değiştirmek istediğim şeyler var, bunları yakalamak ve işlerimi şu ankinden daha ileri bir seviyeye taşımak istiyorum, içerik de dahil. Anlatım tarzıma katmak istediğim hedeflediğim çok şey var. Yabancı sanatçıları inceliyorum, daha farklı öyküler makaleler çizgi romanlar okuyorum. Fikirlerimi daha farklı değerlendirme ve oluşum süreçlerinde daha başka yerlerden ele almaya çalışıyorum, sergiler geziyorum, sahne sanatlarını takip etmeye çalışıyorum, anlatım ve ifade şeklimi güçlendirmek öncelikli amacım diyebilirim. Geçen bir sene boyunca Penguen Dergisi’de düzenli olarak çizdim. Karakarga Dergisi’nde çizmeye devam ediyorum. Eylül ayında ortak bir sergide yer alacağım, sene sonuna doğru da kendi kişisel sergimi açma planım var.  Ayrıca üniversite eğitimim olan animasyon dalında da çalışmaya devam ediyorum. Şu an film projeleri için konsept tasarımlar yapıyorum, planlarım arasında bir kısa animasyon filmi projesi de var, onun senaryosu üzerinde çalışıyorum.

Sanat Karavanı, 05 Haziran 2016