Ayça Ceylan ve Emel Pilavcı ile Yule Işıkları, Kutlamalar ve Duyular

Ayça Ceylan ve Emel Pilavcı ile Yule Işıkları, Kutlamalar ve Duyular

 

Eğitmen: Ayça Ceylan ve Emel Pilavcı

 

21 Aralık Pazartesi 19:00-21:00

 

Yule Işıkları, Kutlamalar ve Duyular atölyesinde, pek çok coğrafyada eş zamanlı fakat farklı isimlerle kutlanan bir mevsim döngüsü kutlaması ve kış festivallerinin temeli olan Yule üzerine tarihsel, duyusal ve keyifli bir yolculuğa çıkacağız. Mevsimsel kutlamaların, ritüellerinin ve tariflerinin üzerine eğilecek, duyularımızın kutlama, hatırlama ve aktarım pratiğinde nasıl bir yolculuk başlattığını keşfedeceğiz. Mevsim kutlamalarının coğrafi yansımalarına göz atarak, pagan kökenli Yule’den miras kalan ve günümüzde sürdürdüğümüz pratiklerin geçmişi üzerine konuşacağız. Atölyede katılımcılarla Yule sofralarından 3 tarif de paylaşılacaktır.

 

Emel Pilavcı

Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi lisansı sırasında aldığı özel bir bursla Floransa’ya gitti, European School of Economics’teki eğitimi sırasında Ottaviano De Medici’den sanat tarihi dersleri aldı, Bilgi Üniversitesi mezuniyetinin ardından farklı kurumlarda ve bağımsız projelerde kültür yöneticisi olarak çalıştı, klasik konser ve opera temsillerinin sanat yönetmenliğini üstlendi. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler yüksek lisansı sırasında hikaye anlatıcılığı, sözlü kültür, hafıza ve aktarım pratikleri üzerine çalışan Emel, tat ve koku hafızasına yoğunlaşan merakı dolayısıyla gastro-miras alanında araştırmalarını sürdürürken İzmir ve İstanbul’da sanatçı atölyeleri ve etkinlikler düzenliyor, performans tasarım süreçlerinde yer alıyor. ATOLYE ekibinde proje ve kaynak geliştirme sorumlusu olarak da görev yapmaktadır.

 

Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, koreograf ve sanat yazarı Ayça Ceylan; dans, psikoloji, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği, onarım süreçlerimiz ve beden politikaları üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızamızı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan ve antik kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, sembolizm ve doğa ile senkronlanmak en büyük destekçilerindendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitim sürecine İstanbul Bilgi Üniversitesi Performans Sanatları Bölümü’nde devam etmektedir. Bölümünü “1990 yılından günümüze Türkiye’de performans sanatında kurumsal arşiv problemi” üzerine yazdığı tez ile bitirecektir. 2017 yılında kurulan Body in Perform’un kurucusu ve yaratıcı direktörüdür.  Body in Perform pandemi süreciyle beraber başlayan uluslararası performans açık çağrısıyla 20 ülkeden 38 sanatçının performanslarını instagram üzerinden yayınlamıştır. Performans sanatının sağaltıcı gücü ve beden politikalarına değinen performanslar SAHA sürdürülebilirlik fonu ile performans sanatı üzerine dijital bir arşive evrilmektedir.  Zorlu PSM, SALT Galata, STUDIO-X Istanbul, Contemporary Istanbul, Casa Dell Arte, Kempinski Hotel Barbaros Bay, Patara Antik Kenti, Antalya Muratpaşa Belediyesi, Narmanlı Sanat, The Circle ve Soho House başta olmak üzere birçok alanda performanslar gerçekleştirmiş ve atölyeler düzenlemiştir. Duru, Reflect Studio, Mesele Slow Design ve Giyi gibi çeşitli markalarla performatif iş birlikleri gerçekleştirmiştir. İlk kişisel sergisini 30 ay süren “Nemf” performansının performans belgeleri ile Bilsart’ta açmıştır. 2017 yılından beri çeşitli mekanlarda düzenlediği “Nasıl bir şey bu performans sanatı?” isimli atölye ile performans sanatının kuramsal ve pratik çerçevesini katılımcılara aktarmaktadır. Performans belgeleri çeşitli özel koleksiyonlarda yer almaktadır.  Milliyet Sanat, Hürriyet Kitap Sanat ve Sanatatak’da sanat yazıları yazmaktadır. Ayça Ceylan, yerel kültür ve hafıza kavramlarını içeren performans serisi “come join us at Fragile City” ile 2020 yılında Ghana, Şili ve Hindistan’da konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir.   

https://aycaceylan.wordpress.com/