Atölyeler

Feride Çelik ile Güncel Sanat Nereye Gidiyor?

Eğitmen: Feride Çelik

 

23 Şubat Salı 11:00-12:30

 

“Güncel Sanat Nereye Gidiyor?” başlıklı atölyede geçmiş Contemporary İstanbul ve Bienaller üzerinden güncel sanat değerlendirilecek. 2019 yılından bugüne İstanbul’da yaşanan hareketli sanat ortamı sanat izleyicisine, sanat piyasasına ve sanat danışmanlarına nasıl bir etki ve geri dönüş yarattı?

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Feyzi Erçin ile Sinemada Klasik Müzik Kullanımı

Eğitmen: Feyzi Erçin

 

21 Şubat Pazar 16:00-18:00

 

Bu atölyede, birbirinden çok farklı yönetmenler olan Bergman, Kubrick, Godard ve Tarkovsky filmleri üzerinden, klasik müziğin sinemada nasıl farklı bir ifade biçimi olarak kullanıldığını göreceğiz.

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Hamdi Şahin ile Eski Yunan ve Roma Mitolojisi

Eğitmen: Hamdi Şahin

 

20 Şubat Cumartesi 17:00-18:30

 

Eski Yunanca Mythos ve Logos kavramlarının birleşiminden oluşan Mitoloji, tüm kültürlerin söylencelerini ve efsanelerini araştıran bilim dalıdır. Ancak yine mitoloji denince akla ilk anda Eski Yunan ve Roma efsaneleri gelir. Bunun haklı nedenleri vardır…

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Ayça Ceylan ile Ört, doldur, göm aşk ne?

Eğitmen: Ayça Ceylan

 

13 Şubat Cumartesi 20:00-21:30 

 

Aşkla nelerin üstünü örtüyorum?

Birikmişlikleri kavanozlara sıkıştırıp her dolan kavanozu aşkın içine gömüyorum…

Ört, doldur, göm aşk ne?

Hepsini oldukları yerden kazıp çıkarıp, denize bırakabilmem için kapının çalmasını ve kendimin gelmesini bekledim…

 

“Ört, doldur, göm aşk ne?”, aşkı algılama biçimlerimiz ve teselli üzerine inşa edilen etkileşimli bir bellek atölyesidir. Atölyede katılımcılar çeşitli “aşk” tanımları üzerinden düşünsel bir yolculuğa davet edilir. Ritueller, aşkın çeşitli kültürlerdeki tanımı…

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Fırat Şenol ile Gündelik Yaşamın Hafıza Durakları: İstanbul Pasajları

Eğitmen: Fırat Şenol

 

11 Şubat Perşembe 19:00-21:00

 

Gündelik yaşamın bir kesitini oluşturan “Pasajlar”, İstanbul sosyo-kültürel yapısının ve iktisadi yaşamının önemli mekânlarıdır. 19. ve 20. yüzyıl İstanbul’una ait kent belleğinin izlerini sürebileceğimiz, İmparatorluktan Cumhuriyete değişimi net şekilde görebileceğimiz, bu hafıza duraklarını fragmanlar eşliğinde ele alacağız

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

İrem Bilkin ile Ernest Hemingway: Hayatı, Eserleri ve Edebiyatı

Eğitmen: İrem Bilkin

 

9 Şubat Salı 19:00 – 20:30

 

 “Her insanın hayatı aynı şekilde son bulur; onu diğerlerinden ayıran ise, her bir gününü nasıl yaşadığı ve nasıl hayata veda ettiğidir.”

 Ernest Hemingway

 

Caz Çağı ve Kayıp Kuşağın yankı uyandırmış en ilgi çeken temsilcilerinden Ernest Hemingway kendine has stiliyle 20. yüzyıl kurgu roman anlayışına bambaşka bir boyut katmıştır.  

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Osman Erden ile Sanatta Sahtekarlık

7 Şubat Pazar 17:00-18:30

 

Sanatta sahtekarlıklar ne zaman başladı? Sanat dünyasının en büyük sahtekarları kimdi ve odaklarında hangi eserler vardı? Sanat tarihi boyunca sahtenin arkasındaki gerçekler nelerdi?

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Narmanlı Sanat ile Kadın Girişimciler: Crumb

Moderatör: Duygu Barlas

 

6 Şubat Cumartesi 17:00-18.30

 

Narmanlı Sanat kadın girişimcileri ve lokal üreticileri desteklemek amacıyla yeni bir atölye serisi başlatıyor! Duygu Barlas moderatörlüğünde gerçekleşecek atölyenin ikinci konuğu Crumb markasının kurucuları Mina ve İzgi ile kendi deneyimlerinden yola çıkarak gıda sektörüne yenilikçi bir soluk olan markalarının oluşma serüvenini konuşacağız.

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Feride Çelik ile Güzellik Kavramının Sanat Tarihindeki İfadesi

Eğitmen: Feride Çelik

 

2 Şubat Salı 11:00-12:30

 

Güzel denilen değer, bir nesneye yüklenilen, bir nesne tarafından taşınan değerdir. Güzellik kavramı ise dönemsel ve yerel olarak değişkenlik göstermiş ve felsefenin ve sanatın dönemler boyunca meselelerinden biri haline gelmiştir. Platon’a göre güzellik zaman ve mekan dışı olan bir varlık, bir idea iken, Aristoteles’e göre güzellik bir ahenk, orantı ve düzendir.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Fırat Arapoğlu ile Sanat Ama Nasıl?

Eğitmen: Fırat Arapoğlu

 

25 Ocak, 1 Şubat Pazartesi 19:00-20:30

 

Çağdaş sanat terimi ne anlam ifade ettiği üzerinde herhangi bir ortak kabulün olmadığı bir terim. Sanat dünyasının aktörlerinin her biri kendi ideolojik duruşları ve perspektiflerinden çağdaş sanatı tanımlıyorlar. Bunlara Postmodern Sanat terimi de eklenirse denklem daha da giriftleşiyor. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

İnci Aydın Çolak ile Türkiye’de Resim ve Edebiyata Yansıyan Kadın İmgesi

Eğitmen: İnci Aydın Çolak

 

30 Ocak Cumartesi 16:00-17:30

 

Türkiye’de Resim ve Edebiyata Yansıyan Kadın İmgesi başlıklı atölyemizde Tanzimat’tan bugüne kadın imgesinin geçirdiği dönüşüm, resimler ve edebiyat eserleri ile ilişkili olarak incelenecektir. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Nuran Durmaz ile Yaratıcı Yazarlık

Eğitmen: Nuran Durmaz

 

27 Aralık, 3, 10, 17, 24, 31 Ocak Pazar 17:00-19:00

(6 haftalık)

 

6 haftalık yaratıcı yazarlık atölyesinde katılımcılar teorik ve uygulamalı bir eğitim alacaktır. İlk hafta etkin yazarlık için etkin okuma ve yaratıcı yazarlık üzerine bir giriş dersinde örnek okumalarla başlayacak, yaratıcılığı tetikleyen egzersizler…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Kitap Kulübü

Moderatör: Duygu Özdemir

 

19 Ocak, 16 Şubat, 16 Mart Salı 20:00-21:30

 

“Okumak sadece bir zevk meselesi değil, aynı zamanda sözcüklere temas ederek dünyaya kavuşma meselesidir.” Evde uzun vakitler geçirdiğimiz dönemde kitaplarla tekrar başbaşa kaldık.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Osman Erden ile Vakaları ve Sırları ile Sanat Hırsızlığı

Eğitmen: Osman Erden

 

24 Ocak Pazar 17:00 – 18:30

 

Tarih boyunca galerilerden, müze koleksiyonlarından, kişisel koleksiyonlardan hatta sanatçı stüdyolarından onlarca sanat eseri çalındı. Bazı yapıtlar gizlice kopyalarıyla değiştirilirken bazı soygunlar çok uzun süre gizemini korumaya devam etti. Sanat hırsızlıkları kimi eserlerin tamamen ortadan kaybolmasına neden olurken kimi eserlerin değerini daha da arttırdı.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Türkü Şahin ile Pandemi Sürecinde Moda

Eğitmen: Türkü Şahin

 

20 Ocak Çarşamba 19:00-20:30

 

Pandeminin modadaki tek yansıması aniden hayatımıza giren maskeler değil elbette. Uluslararası moda sahnesindeki köklü markaların 2020 ve 2021 koleksiyonları incelendiğinde yer yer hızlı bir adaptasyona, yer yer ise içinden geçmekte olduğumuz sürecin…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Fırat Şenol ile Bir Başka İstanbul: Balozlar, Kahvehaneler, Modern Barlar Bohemler, Sanatçılar

Eğitmen: Fırat Şenol

 

14, 21 Ocak Perşembe 19:00-21:00

 

“Balozlardan Modern Barlara, Kahvehanelerden Pastanelere” İstanbul dünyasının insanları ve mekânları üzerinden, kültürel ve sanatsal bir rota incelemesiyle; Bizans’tan, Osmanlı’ya ve Cumhuriyet iklimine…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Kadın Girişimciler: Peracas

Peracas’ın Kurucusu Beyza Arman ile Takı Tasarımı Üzerinden Marka Yaratmak ve Dünyaya Açılmak

 

Moderatör: Duygu Barlas

 

16 Ocak Cumartesi 17:00 – 18:30

 

Narmanlı Sanat kadın girişimcileri ve lokal üreticileri desteklemek amacıyla yeni bir atölye serisi başlatıyor! Duygu Barlas moderatörlüğünde gerçekleşecek atölyenin ilk konuğu Peracas markasının kurucusu Beyza Arman…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Feride Çelik ile Bir Sanat Eseri Nasıl Okunur?

Eğitmen: Feride Çelik

 

12 Ocak Salı 11:00-13:00

 

Bir sanat eserinin karşısına geçip onu izlerken neler düşünürüz, nelere dikkat ederiz?

 

“Bir Sanat Eseri Nasıl Okunur?” atölye içeriğinde bir sanat eserinde dikkatimizi çeken unsurlar, sembollerle ilgili detaylar ve dönemin psikolojik, sosyolojik ve politik etkileriyle beraber kapsamlı bir eser çözümlemesinin nasıl yapıldığı örnek tablolar üzerinde anlatılacaktır.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Türkü Şahin ile 1980’ler Modasını Anlamak: Tarihi, Moda İkonları, Stilleri

Eğitmen: Türkü Şahin

 

9 Ocak Cumartesi 16:00-18:00

 

Müzikten politikaya sinemadan çizgi romana 1980’li yıllar, modanın disiplinlerararası bir çeşitlilikten en çok beslendiği dönemlerden biri. Kafası karışık silüet ve renk kombinasyonlarında kendini gösteren stiller, bazı kadınları dönemin tüm moda eleştirmenlerince yerilen, netlik kaybına uğramış estetiğinin aksine…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Contemporary İstanbul’a Eleştirel Bakış

Eğitmen: Duygu Barlas

 

7 Ocak Perşembe 20.00-21.30

 

Narmanlı Sanat’ın kurucusu Duygu Barlas’ın anlatımı ile Contemporary İstanbul (CI)’un kısa tarihçesi ile başlayacak atölyemizde “sanal fuar” olgusuna değinilip,  Anna Laudel, Büro Sarıgedik, Bozlu Art Project, C.A.M. Galeri, Dirimart, Galerist, MARTCH Art Project, Pi Artworks, Öktem Aykut ve Zilberman galerileri… 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

İrem Bilkin ile Jane Austen ve Regency Dönemi İngilteresi

Eğitmen: İrem Bilkin

 

29 Aralık, 5 Ocak Salı 19:00-21:00

 

*Jane Austen’in hayatını incelediğimiz birinci atölyeyi geçen hafta gerçekleştirdik. Atölyenin  2. ve 3. haftalarına biricisnden bağımsız olarak da kayıt yaptırabilirsiniz. Atölye ücreti iki haftalık olarak güncelleştirilmiştir.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Yeni Yıl Hediyesi

Sevdiklerinize yeni yıl hediyesi olarak Narmanlı Sanat’ın hediye kartı ile eğitim hediye edin!

100 TL değerindeki hediye kartı ile Narmanlı Sanat’ın yıl boyu devam eden tek seferlik atölyelerine kayıt olunabilir ya da birkaç haftalık atölyelerde 100 TL indirim sağlanabilir.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ayça Ceylan ile Bitkiler Bize Ne Anlatır?

Eğitmen: Ayça Ceylan

 

27 Aralık Pazar 16:00-18:00

 

Bitkilerin anlam dünyasına dair anlatılara edebiyatta, mitolojide, sanatta sıkça rastlarız. Bitki sembolizmi olarak da tanımlayabileceğimiz bu durum bitkilerin çeşitli kültürlerdeki yansımaları inceleyebilmemize olanak tanır.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Çiçek Doğruel ile Sofraların Ötesinde Yemek: Sanatın Mutfaktan Geçen Yolu

Eğitmen: Çiçek Doğruel

 

26 Aralık 17:00-18:30

 

Yemek ve sofra kavramları bir iletişim ve birleştirme aracı olarak kültürel kimliğin tanımlanmasında her zaman önemli bir rol oynamıştır. Bu atölyede yemeğin kültür ve iletişimdeki rolünden ve sanat tarihi, sinema alanlarında ne şekilde karşımıza çıktığından bahsedilecektir.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ayça Ceylan ve Emel Pilavcı ile Yule Işıkları, Kutlamalar ve Duyular

Eğitmen: Ayça Ceylan ve Emel Pilavcı

 

21 Aralık Pazartesi 19:00-21:00

 

Yule Işıkları, Kutlamalar ve Duyular atölyesinde, pek çok coğrafyada eş zamanlı fakat farklı isimlerle kutlanan bir mevsim döngüsü kutlaması ve kış festivallerinin temeli olan Yule üzerine tarihsel, duyusal ve keyifli bir yolculuğa çıkacağız. Mevsimsel kutlamaların, ritüellerinin…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Zeynep Damla Gürel ile 2021’de Bizi Neler Bekliyor?

Eğitmen: Zeynep Damla Gürel

 

20 Aralık Pazar 16:00-17:30

 

2020 herkes için oldukça zor geçti, yeni düzenler yarattık ve yarattığımız bu yeni düzenlere uyum sağlamaya çalıştık. Peki bizi yeni bir yılda neler bekliyor? 2021 bir önceki seneden daha mı kolay daha mı zor olacak?

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Melike Sarıkatipoğlu ile Yılbaşı Sofraları

Eğitmen: Melike Sarıkatipoğlu

 

19 Aralık Cumartesi 17:00-18:30

 

Evlerde geçireceğimiz bu yılbaşında özel, şık tarifler ve sofra tasarımı ipuçları için Melike’nin yeni yıl sofralarında buluşuyoruz!

 

Atölyede, yılbaşı sofralarının kökeni ve tarihinde yeni yılda sofra kurulumuna uzanan bir sohbet gerçekleştirilecektir. Melike Sarıkatipoğlu’nun anlatımı ve önerileriyle…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Diren Demir ile Queer Mitoloji

Eğitmen: Diren Demir

 

10 Aralık Perşembe, 11 Aralık Cuma 19:00-21:00

 

Queer Mitoloji dersleri, Antik Yunan Paganizminden başlayıp Kızılderili halklarında var olan cinsiyet ve yönelim spektrumlarına kadar uzanan detaylı ve “kapsayıcı” bir tarih analizi sunuyor.  Birçok farklı coğrafya, gelenek ve dinde var olmuş olan LGBTİQ+ yaşamlar; mitler, arketipler, halk hikayeleri ve somut arkeolojik buluntular üzerinden…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Seda Yavuz ile Sanatta Aynanın Yansıttıkları: Pistoletto

Eğitmen: Seda Yavuz

 

13 Aralık Pazar 16:00-18:00

 

Ayna olgusu sanatta bir yandan ressamın zihnindeki metaforik bir uzantı diğer yandan resmen meknasal katkıda bulunan bir ögedir. Atölyede mitolojiden, Narkissos ve Echo anlatısıyla başlayarak Pistoletto’nun aynaları tuvale dönüştürmesinin serüveni tartışılacaktır.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Duygu Özdemir ile Fransız Edebiyatı Üzerine

Eğitmen: Duygu Özdemir

 

8 Aralık 19:00-21:00

 

Fransız Edebiyatı atölyesi, Ortaçağ’da Chason de Rolan’dan 20. yüzyıla kadar uzanan bir süreçte fransız edebiyatının tarihsel gelişimine odaklanacaktır.

Tarihsel persprektifte atölyede Montaigne ve denemeleri, 17.yy barok ve klasisizim etkisinde edebiyat ve örnekleri incelenecektir. 18.yy Aydınlanma Çağı (siecle des lumieres) ve…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Buket Şakarcan ile Sanat Tarihinde Aşk ve Öpücük

Eğitmen: Buket Şakarcan

 

4 Aralık Cuma 11:00-13:00

 

Avrupa Resim Sanatı’nda ilkçağdan günümüze, Rokoko döneminden Ekspresyonizme aşk ve öpücük temalarının sanat tarihindeki yeri örneklerle incelenecektir.  ‘Aşk’ için yapılan en ünlü resimler,heykeller ve hatta saraylar incelenirken…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Fırat Arapoğlu ile Eylemde Sanat: Yürümek

Eğitmen: Fırat Arapoğlu

 

 26 Kasım Kasım, 3 Aralık Perşembe 19:00 – 21:00

 

Bu atölye kültür tarihinin bir parçası olarak yürüme eyleminin çağdaş sanat yapıtlarındaki kullanımını sanat tarihsel bir perspektifle incelemektedir. Böylece araştırmanın, günümüzde yürüme eylemine dayalı sanatsal üretimlerin kökenine dair bir tarihsel arka plan oluşturması da amaçlanmaktadır.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Karaköy Galeri Rotası

27 Kasım Cuma 13:00-15:00

 

Narmanlı Sanat olarak Karaköy galeri rotasında beş farklı galeriyi ziyaret edip Karaköy’deki sanat ortamını inceleyeceğiz.  Rota, Juma Karaköy binasında yer alan Pi Art Works’te Selma Parlour’un kişisel sergisi ile başlayıp yine aynı binada yer alan…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ayça Ceylan ile Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller

 

Eğitmen: Ayça Ceylan

 

23 Kasım Pazartesi 19:00-21:00

 

Semboller gündelik yaşamımızda varoluşsal kadim anlamlar barındıran saklı hikayelerimizdir. Var olmak ya da en basit anlamıyla yaşadığını hissedebilmek için tanımlara ihtiyaç duyan insan, konuşma ve yazı dilindeki modern alfabeler dışında çeşit çeşit semboller aracılığıyla iletişime…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ebru Nalan Sülün ile 1990’dan Günümüze Türkiye Sanat Piyasası

Eğitmen: Ebru Nalan Sülün

 

18 Kasım Çarşamba, 20 Kasım Cuma 19:00-21:00

 

Atölye kapsamında; Türkiye’nin 1990’li yıllarda yaşadığı ekonomik, sosyolojik değişim ve tüm bu gelişmelerin sanat piyasasına yansımaları anlatılacaktır. 1990’lı yılların çok boyutlu analizi ve bu on yılın 2000’lere etkileri tartışılacaktır. 2000’lerde Türkiye’de gelişen koleksiyonculuk; bu…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Fırat Arapoğlu ile Eylemde Felsefe: Yürümek

Eğitmen: Fırat Arapoğlu

 

 12, 19 Kasım Perşembe 19:00 – 21:00

 

İki haftalık atölyede yürüme eyleminin tanımı ve felsefesi tarihsel bir perspektifle incelenecektir. Yürüme üzerine araştırmalar, edebiyat, sinema ve felsefe üzerine yansımaları ve örnekleri ile pekiştirilecektir.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Maslak Oto Sanayi Galeri ve Stüdyo Rotası

14 Kasım Cumartesi 14:00-16:00

 

Her sanatçının atölyesi bize sanatçının üretimleri ve kendi yaratıcı dünyası ile ilgili birçok şey söyler. Narmanlı Sanat ile sanat rotalarına yaratıcı alanlarda çalışanların son zamanlarda meskeni haline gelen Maslak Oto Sanayi’deki sanatçı stüdyoları ve galeri…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ebru Nalan Sülün ile Koleksiyonerlik ve Tarihi Üzerine

Eğitmen: Ebru Nalan Sülün

 

11 Kasım Çarşamba – 13 Kasım Cuma 19:00 – 21:00

 

“Koleksiyonerlik ve Tarihi Üzerine” – I (1453- 1990) atölyesi; Osmanlı İmparatorluğu’ndan 1990 yılına uzanan süreçte koleksiyonerliğin tarihsel gelişimine odaklanacaktır. Özellikle Osmanlı Batılılaşma Dönemi’nde yaşanan kültürel ilişkilerin koleksiyonerliğe etkisi, Gülbenkyan, Camondolar gibi koleksiyoner ailelerin…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Fırat Arapoğlu ile Eylemde Sanat: Yürümek

Eğitmen: Fırat Arapoğlu

 

5, 12, 19, 26 Kasım Perşembe 19:00 – 21:00

 

Antik Yunan’ın gezgin filozoflarından, flâneur’e ve günümüzün sadece yürüme eylemini içeren çalışmalar üreten sanatçılarına kadar gelen süreçte, yürüme eylemi yüzyıllar içerisinde farklı anlamlara sahip olmuştur. Antik Yunan Felsefesinden Romantizme uzanan…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ayça Ceylan ile Gündelik Hayatımızdaki Saklı Semboller

Eğitmen: Ayça Ceylan

 

7 Kasım Cumartesi 14:00-16:00

 

Semboller gündelik yaşamımızda varoluşsal kadim anlamlar barındıran saklı hikayelerimizdir. Var olmak ya da en basit anlamıyla yaşadığını hissedebilmek için tanımlara ihtiyaç duyan insan, konuşma ve yazı dilindeki modern alfabeler dışında çeşit çeşit semboller aracılığıyla iletişime girip…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Artweeks@Akaretler Gezisi

4 Kasım Çarşamba 12:30 – 14:30

 

*Etkinlik saati 12:30-14:30 olarak değiştirilmiştir.

 

Farklı disiplinlerden sanat yapıtlarını bir araya getiren Artweeks@Akaretler’in dördüncüsü, Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Sarkis Balyan tarafından 1875 yılında inşa edilen Akaretler Sıraevler’de gerçekleşiyor.

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Mamut Art Project Ziyareti

6 Kasım Cuma 12:00-13:00

 

Mamut Art Project, her sene kariyerinin başında umut vaad sanatçılara alan sağlarken onların çalışmalarını koleksiyonerler, küratörler, galeriler, kültür-sanat kurumları ve sanatseverlerle buluşturuyor. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Özlem İlban ile Hayalle Gerçek Arasında: Bir Kurum Olarak Harem-i Hümâyûn (Cuma)

Eğitmen: Özlem İlban

 

6 Kasım Cuma 11:00 – 13:00

 

Harem-i Hümâyûn, Osmanlı İmparatorluk Saraylarının en merak edilen birimidir. Hareme dışarıdan hiç kimsenin girememesi, harem kadınlarının da dışarıya kapalı mahrem bir yaşam sürmeleri burayı gizem dolu bir dünya yapar. Bu gizemi hayal gücü ile besleyen Batılılar, Harem-i Hümâyûn’u ne yazık ki gerçeklikten uzak, fantezi ve erotizm dolu…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Türkü Şahin ile Modayı Anlamak:  Bir Garip Hal

Eğitmen: Türkü Şahin

 

3 Kasım Salı 19:00 – 21:00

 

Postmodern dönemin bir ürünü kabul edilen yeni bir kavramsal estetik, 20. Yüzyılın son çeyreğinden itibaren defileleri de yazı ve performans gibi formlarla yarışacak derecede politik bir söylem alanına dönüştürmeye…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Recep Ayyılmaz ile Klasik Müzik Tarihi (Online)

Eğitmen: Recep Ayyılmaz

 

2, 9, 16, 23 Kasım Pazartesi – 11:00-12:30 

 

İlk ve orta çağ, barok , klasik, romantik, verist, modern çağlarda müzik anlayışı. Mozart, Beethoven, Debussy, Bach, Verdi, Wagner, Puccini, Vivaldi, Ravel, Çaykovski vs. gibi bestecilerin senfonilerini,konçertolarını, operalarını  ve diğer formlarda besteledikleri eserlerini inceleyerek, dinleyerek, seyrederek , opus, andante, allegro, moderato cantabile vs. müzik terimlerini öğrendiğimiz…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Dolapdere Galeri Rotası

31 Ekim Cumartesi 13:00 – 14:00

 

Çağdaş sanatın yeni merkez noktalarından biri olmaya başlayan Dolapdere, galerilerin bu bölgeye taşınması ve Arter’in açılmasıyla İstanbul sanat rotalarında kendine son yıllarda önemli bir yer edindi.

Narmanlı Sanat olarak sanat gezilerimize bu dinamik ve değişen mahalledeki sanat ortamını keşfederek devam ediyoruz! Pilevneli Galeri

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat Kitap Kulübü (Çarşamba Akşam)

Moderatör: Duygu Özdemir

 

28 Ekim, 25 Kasım, 23 Aralık Çarşamba 20:00 – 21:30

 

“Okumak sadece bir zevk meselesi değil, aynı zamanda sözcüklere temas ederek dünyaya kavuşma meselesidir.”

Evde uzun vakitler geçirdiğimiz dönemde kitaplarla tekrar başbaşa kaldık. Belki yeni kitaplara başladık belki de eski kitaplara geri döndük. Şimdi ise kitap konuşmamızın zamanı diyerek Narmanlı Sanat, 1kitap1mekan’ın kurucusu Duygu Özdemir ile kitap kulübü atölyesini başlatıyor!

 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat Kitap Kulübü (Çarşamba)

Moderatör: Duygu Özdemir

 

28 Ekim, 25 Kasım, 23 Aralık Çarşamba 14:00 -15:30

 

“Okumak sadece bir zevk meselesi değil, aynı zamanda sözcüklere temas ederek dünyaya kavuşma meselesidir.”

Evde uzun vakitler geçirdiğimiz dönemde kitaplarla tekrar başbaşa kaldık. Belki yeni kitaplara başladık belki de eski kitaplara geri döndük. Şimdi ise kitap konuşmamızın zamanı diyerek Narmanlı Sanat, 1kitap1mekan’ın kurucusu Duygu Özdemir ile kitap kulübü atölyesini başlatıyor!

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Zeynep Damla Gürel ile Astolojinin Tarihi ve Bize Söyledikleri

Eğitmen: Zeynep Damla Gürel

 

27 Ekim Salı 11:00-13:00

 

İnsanoğlu, yüzyıllardır gökyüzüne, yıldızlara, gezegenlere ve yıldızları merak etmiş, inançları ve tanrılarını gökyüzünde aramıştır.  Peki bu astroloji nereden çıkmış, nasıl başlamış ve nasıl gelişmiştir? Astroloji bize günümüzde neler anlatır?  Gelecek ile ilgili bu öngörümler…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat Kitap Kulübü (Pazartesi)

Moderatör: Duygu Özdemir

 

19 Ekim, 16 Kasım, 14 Aralık Pazartesi  20:00 – 21:30

 

“Okumak sadece bir zevk meselesi değil, aynı zamanda sözcüklere temas ederek dünyaya kavuşma meselesidir.”

Evde uzun vakitler geçirdiğimiz dönemde kitaplarla tekrar başbaşa kaldık. Belki yeni kitaplara başladık belki de eski kitaplara geri döndük. Şimdi ise kitap konuşmamızın zamanı diyerek Narmanlı Sanat, 1kitap1mekan’ın kurucusu Duygu Özdemir ile kitap kulübü atölyesini başlatıyor!

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Tuğçe Isıyel ile Edebiyattan Psikanalize

Eğitmen: Tuğçe Isıyel

 

21 Ekim Çarşamba 19:00 – 21:00

 

Psikanaliz, divanın dışında kalan zamanını edebiyatın içinde, sayfaların arasında, yazarların kalemlerinin ucunda geçirmeyi hep çok sevdi. Hatta edebiyat, o kadar çok psikanalizin içinde oldu ki, psikanalizin çalışma nesnesi olan bilinçdışı kavramının antik…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Feride Çelik ile Romantik Akım Tablo Okumaları (Online)

Eğitmen: Feride Çelik 

 

6, 13, 20, 27 Ekim Salı – 10:00-12:00 (4 haftalık atölye) 

 

Romantik Akım Tablo Okumaları 

 

Romantizmin çıkış noktası olan sanayileşme ve onun getirdiği değişimler, dönüşümlerdir. Avrupa sanatının kendine yeni bir çözüm yolu için ortaya çıkarmış olduğu romantizm akımı dönemin önemli tablolarına nasıl yansımıştır? Romantizm dönemi tablo okumaları dersinde bu ünlü tabloları yapan sanatçıların hayatları, tablolar altında yatan sırlar, semboller ve dönemin sosyolojisi, psikolojisi ile birlikte ele alınarak incelenecektir. 

 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Online Sanat Sohbeti ve Arter Sergi Turu 1(Online ve Fiziksel)

Online Sanat Sohbeti 13 Ekim Salı 13.00-14.00

 

Narmanlı Sanat kurucusu Duygu Barlas moderatörlüğünde Alev Ebüzziya Siesbye’ın sergisine ithafen çömlek tarihinden sanatçının pratiğine uzanan sanat sohbeti

 

Arter Ziyareti 14 Ekim Çarşamba 13:00 – 14:30

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Online Sanat Sohbeti ve Arter Sergi Turu 2(Online ve Fiziksel)

Online Sanat Sohbeti 13 Ekim Salı 13.00-14.00

 

Narmanlı Sanat kurucusu Duygu Barlas moderatörlüğünde Alev Ebüzziya Siesbye’ın sergisine ithafen çömlek tarihinden sanatçının pratiğine uzanan sanat sohbeti

 

Arter Ziyareti 14 Ekim Çarşamba 15:00 – 16:30

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Türkü Şahin ile Japon Moda Avangardı: Miyake, Yamamoto ve Kawakubo

Türkü Şahin ile Japon Moda Avangardı: Miyake, Yamamoto ve Kawakubo 

 

Eğitmen: Türkü Şahin

 

13 Ekim Salı ,19:00 – 21:00

 

Issey Miyake, Yohji Yamamoto ve Rei Kawakubo’nun 1980’lerden itibaren benimsedikleri giyim anlayışı, Batı modasının sınırları dışına çıkan, zamansız bir stil oluşturmaya ve eleştirmenler tarafından Japon Avangardı olarak değerlendirilmeye…

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Ayça Ceylan ile 20. ve 21. Yüzyılın Sanatında Bedenin Konumu (Online)

Eğitmen: Ayça Ceylan 

 

6 Ekim Salı – 7 Ekim Çarşamba , 19:00-21:00 

 

Katılımcılar 20. ve 21. yy’da bedeni merkeze alıpüretim yapan kadın sanatçılar üzerinden bedenin tarihi ve farklı kültürlerdeki beden politikaları hakkında bilgi sahibi olacaktır. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Narmanlı Sanat ile Pera Rotası (Cumartesi)

3 Ekim Cumartesi 13:00-15:00 

 

İsteyenler ile Pera Palas’ta rota sonunda kahve molası verilecektir. 

 

Kültür ve sanatın her zaman merkez noktası olan Pera, gerek mimarisi gerekse içinde yer alan sanat galerileri ve müzelerle  hala önemli bir buluşma noktası.  

Bu merkezden alınan ilhamla biz de Narmanlı Sanat olarak Pera Galeri Rotası adı altında dört farklı galeride dört farklı sergiyi ziyaret edip Pera’daki sanat ortamını inceleyeceğiz. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır

Türkü Şahin ile Coco Chanel’den İtibaren Modanın Yüz Yılı

Eğitmen: Türkü Şahin

 

29 Eylül Salı, 11.00-13.00

 

Coco Chanel’den Balenciaga’ya, Miyake’den  McQueen’e 20. Yüzyıl moda tarihini şekillendiren moda tasarımcıların kapsamlı bir biçimde inceleneceği eğitimde, her dönemin ana akım modası, onu değiştiren silüetler ve ikonik parçalar, hem  tasarımcıların kişisel serüvenleri , hem de dönemin sosyopolitik  yapısı ile bir arada değerlendirilecektir.  Kimi kısa ömürlü, kimi ise on yıllar boyunca görülmeye devam edecek olan bu parça ve silüetlere bugün neden tarihi değer atfedildiği sorgulanırken, iyi ve kötü tasarımın ne olduğu gibi sorulara da interdisipliner bir çerçevede cevap aranacaktır.

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Narmanlı Sanat ile Pera Rotası

30 Eylül Çarşamba 11:00 – 13:00 

 

İsteyenler ile Pera Palas’ta rota sonunda kahve molası verilecektir. 

 

Kültür ve sanatın her zaman merkez noktası olan Pera, gerek mimarisi gerekse içinde yer alan sanat galerileri ve müzelerle  hala önemli bir buluşma noktası.  

Bu merkezden alınan ilhamla biz de Narmanlı Sanat olarak Pera Galeri Rotası adı altında dört farklı galeride dört farklı sergiyi ziyaret edip Pera’daki sanat ortamını inceleyeceğiz. 

İncele
Etkinlik Sonlanmıştır.

İnci Aydın Çolak ile Türkiye’de Resim ve Edebiyatta Ortak Dil

Eğitmen: İnci Aydın Çolak

 

17 Eylül Perşembe,  19.00-21.00 

 

Türkiye’de Resim ve Edebiyatta Ortak Dil 

 

Dört hafta sürecek seminerimizde Türkiye’de resim ve edebiyatın birlikte aldıkları yola tanıklık edilecek. Tanzimat’tan günümüze gelmeyi hedefleyen çalışmada ressam ve edebiyatçıların bir araya geldikleri mekânlar, ele aldıkları ortak konular, yöntemler ve birliktelikler resimler ve edebi eserler üzerinden konuşulacaktır. Resim ve edebiyatın birlikte aldıkları yolun yanı sıra kültür yaşamımızdaki dönüşümler sanat eserleri üzerinden incelenecektir. 

 

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Feride Çelik ile Güncel Sanat Nereye Gidiyor?

Eğitmen : Feride Çelik,

 

*Bir gün sürecek atölyemiz Şile, Casa Lavanda’da gerçekleşecektir.

 

23 Eylül Çarşamba, 10.30-18.30

 

Atölyelerimizi çoğunlukla çevrimiçi platformlarda gerçekleştirdiğimiz bu süreçte günümüz koşullarını gözeterek en sağlıklı şekilde bir araya gelmenin yöntemlerini araştırdık. Narmanlı Sanat olarak Şile’ye bağlı…

İncele
Etkinlik sonlanmıştır.

Zuhal Demirarslan ile Günümüzde Hikaye Anlatıcılığı

*açık hava etkinliği

 

10 Eylül 2020  Perşembe

Kapı açılışı: 18:45

Konuşma: 19.00-20.45

 

Karaköy Fransız Geçidi’nde yer alan terasımızda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeni atölyelerimizi tasarlıyoruz. 400 metrekarelik kullanım alanı olan dışarıdan giriş olmayan terasımızda “Benim Sanatım” adlı belgesel programın yapımcısı ve sunucusu Zuhal Demirarslan ile “hikaye anlatıcılığını”

İncele
Etkinlik Sona Ermiştir

Karaköy Fransız Geçidi’nde Narmanlı Sanat ve

Cihangir Akademi İşbirliğinde Açık Hava Tiyatrosu

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur

Yazan ve oynayan: Pınar Göktaş

Yöneten: Şule Ateş

 

Tüm biletler satılmıştır. İlerleyen tarihlerde ek bir gösterim koyma durumumuz olmakta. Rezervasyon için e-mail atabilirsiniz, tarih netleştiğinde öncelikli olarak rezervasyon e-maili atanlara dönüş sağlanacaktır. Rezervasyon için: cihangirakademi@gmail.com

 

11 Eylül 2020 Cuma, 

Kapı Açılışı: 19:30

Atölye Başlangıcı: 20.00-21:00

 

Karaköy Fransız Geçidi’nde yer alan terasımızda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeni atölyelerimizi tasarlıyoruz. 400 metrekarelik kullanım alanı olan dışarıdan giriş olmayan …

İncele
Etkinlik Sona Ermiştir

Recep Ayyılmaz ile Günbatımında Beethoven: Beethoven’ın 250. Yılında Hayatı, Sanatı, Eserleri

*açık hava etkinliği

 

16 Eylül 2020 Çarşamba, 

Kapı Açılışı: 18:45

Atölye Başlangıcı: 19.00-21:00

 

Karaköy Fransız Geçidi’nde yer alan terasımızda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeni atölyelerimizi tasarlıyoruz. 400 metrekarelik kullanım alanı olan dışarıdan giriş olmayan terasımızda opera yönetmeni, çevirmen Recep Ayyılmaz ile Beethoven’ın hayatı ve eserleri…

İncele
Etkinlik Sona Ermiştir.