Arda Can Özsu ile Sanal Sanat Rotası: Ermitaj Müzesi

130,00Sepete Ekle

Arda Can Özsu ile Sanal Sanat Rotası: Ermitaj Müzesi
 
Eğitmen: Arda Can Özsu
 
6 Mayıs Perşembe 20:30-22:00
 
Narmanlı Sanat ile evlerden sanat rotalarına sanal mecralarda devam ediyoruz, bu seferki destinasyonumuz Rusya!
 
Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir.
  

Arda Can Özsu rehberliğinde, Avrupa’dan Asya’ya, Çarlık’tan Sovyetler’e kadar hem dünya sanatını hem de Rus tarihini Hermitage Müzesi’yle bir arada deneyimleyeceğiz. Zengin koleksiyonuyla, galerilerinin içinde yaşanan saklı hikâyeleriyle, Antik Roma’dan modern sanata kadar uzanan bir seçkiyle bu eski sarayı birlikte deneyimleyeceğiz. Rusya’nın aklı olarak tanımlanan St. Petersburg’a duygu katan Hermitage üzerinden bakarak yeni bir estetik ve sanat ilişkisinden yararlanacağız. Böylelikle hep birlikte Doğu Avrupa kültürü üzerinden sanat tarihsel bir yolculuğa çıkacağız.
 

Arda Can Özsu
 
Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 2013 yılında dereceyle mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine başlayarak “Osmanlı ve Cumhuriyet Modernleşmesinde Gayrimüslim Sanatçılar” başlıklı teziyle bilim uzmanlığını aldı. Bu çalışmasını Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği çalıştayda sundu. 2016’da kentsel değişim ve dönüşümü irdelediği “Özsu Evi: Hamamönü’nün Sosyokültürel Tarihi Üzerine Bir Deneme” adını taşıyan belgesel çalışmasıyla Koç Üniversitesi VEKAM Araştırma Ödülleri’ni kazandı.