Arda Can Özsu ile Milli Saraylar Resim Müzesi Ziyareti

180,00Devamını oku

Arda Can Özsu ile Milli Saraylar Resim Müzesi Ziyareti

 

Moderatör: Arda Can Özsu

 

3 Haziran 12:00-13:30

 

 

Narmanlı Sanat ile sanat rotalarında hep beraber 19. yüzyıla bir yolculuk yaparak Milli Saraylar Resim Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

 

Dolmabahçe Sarayı’nda tahta çıkmaya aday olan veliahtların konakladığı Veliahd Dairesi’nin bir bölümü yedi yıl süren restorasyon çalışmaları ile Milli Saraylar Resim Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

 

Bu rotamızda, Osmanlı’da Batılılaşma döneminin izlerini sürerken Abdülaziz döneminde Goupil Galerisi’nden saraya satın alınan tablolar, ünlü saray ressamları ve oryantalist ressamların eserlerini yerinde inceleyeceğiz. Zonara ve Ayvazovski’nin eserlerini barındıran geniş saray koleksiyonunda Şeker Ahmed Paşa, Osman Hamdi Bey Türk sanat tarihinin en önemli isimlerin tablolarını inceleme fırsatı bulacağız.

 

Türkiye sanat tarihini tarihsel bir perspektife inceleyeceğimiz rotada üçüncü ve dördüncü kuşağı oluşturan İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve daha nicelerinin eserlerini göreceğiz.

 

Rota bitiminde müzede yer alan zamanın ruhunu yansıtan Şeker Ahmet Paşa Çay Salonu’nda ziyaretimiz sonlanacaktır.

 

*Katılımcı sayısı 8 kişi le sınırlı olup, girişler HES kodu ile olacaktır.

 

Arda Can Özsu

 Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 2013 yılında dereceyle mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine başlayarak “Osmanlı ve Cumhuriyet Modernleşmesinde Gayrimüslim Sanatçılar” başlıklı teziyle bilim uzmanlığını aldı. Bu çalışmasını Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği çalıştayda sundu. 2016’da kentsel değişim ve dönüşümü irdelediği “Özsu Evi: Hamamönü’nün Sosyokültürel Tarihi Üzerine Bir Deneme” adını