Arda Can Özsu & Fırat Şenol ile Tarihi Mekânların Bize Anlattıkları

Arda Can Özsu & Fırat Şenol ile Tarihi Mekânların Bize Anlattıkları

 

Eğitmen: Arda Can Özsu & Fırat Şenol

 

25 Şubat Perşembe 19:00 – 21:00

 

“Tarihi Mekânların Bize Anlattıkları” başlıklı sunumla İstanbul’un çok sesli, çok kültürlü ve çok milletli dünyasını deneyimleyeceğimiz birbirinden farklı hikâyelerle kent belleğine ışık tutacağız.

 

Orient Express treninin İstanbul’a gelişiyle başlayan hikâyeleri Adalar’dan Beyoğlu’na, Kuruçeşme’den Karaköy’e uzanarak ve Pera Palas, Sen Piyer Han, Cercle d’Orient, Maksim Gazinosu gibi mekânları odağa alarak inceleyeceğiz.  Atölyede, hanlardan otellere, tarihi konaklardan gazinolara kadar geniş bir skalada ilerleyerek şehir  kültürüne katkı sunan gizli kalmış yaşanmışlıklara ve bunların mekânlarla olan ilişikilerine ayna tutulacaktır.

 

 

Fırat Şenol

 Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü “1970’lerde Devrimci Sanat ve Duvar Resmi” isimli lisans tezini tamamlayıp, yine aynı okulda yüksek lisans derslerini almaya başladı. 1990’lar Sanat Siyaset ilişkisi üzerine çalışmalar yaptı. 19 Yüzyıl İstanbul dünyasının sosyolojik kültürel ve sanatsal ortamına dair dersler alarak, çalışmalar yaptı. Marmara Üniversitesi Radyo Tv ve Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı ve “Türkiye’de 1990’lı Yıllarda Teknolojinin Sanat Etkisi” isimli tezi tamamladı. 19.y.y. İstanbul dünyası üzerine çalışmalar yapmaya, İstanbul Şehir Hikayeleri/ Mekanlar İnsanlar isimli başlıklar altında anlatımlar yapmaya sergilerde, müzelerde turlar düzenlemeye devam etmekte.

 

Arda Can Özsu

 Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 2013 yılında dereceyle mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine başlayarak “Osmanlı ve Cumhuriyet Modernleşmesinde Gayrimüslim Sanatçılar” başlıklı teziyle bilim uzmanlığını aldı. Bu çalışmasını Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği çalıştayda sundu. 2016’da kentsel değişim ve dönüşümü irdelediği “Özsu Evi: Hamamönü’nün Sosyokültürel Tarihi Üzerine Bir Deneme” adını taşıyan belgesel çalışmasıyla Koç Üniversitesi VEKAM Araştırma Ödülleri’ni kazandı. Ulusal ve uluslararası kongrelerde bildiriler sundu. Bu kongrelerden biri olan 16. Uluslararası Türk Sanatları Kongresi’ndeki “Yunanistan Ulusal Sanat Galerisi Koleksiyonu’nda Yer Alan Şeker Ahmed Ali Paşa Portresi ve Anadolu Kökenli Ressamı Simeon Savvidis” başlıklı bildiriyle Max van Berchem Vakfı (Cenevre, İsviçre) tarafından desteklendi. Istanbul Art News, Art Unlimited, Artful Living, Ayrıntı Dergi, Haber Podium (Zürih, İsviçre) ve çeşitli akademik yayınlarda yazıları yayımlandı. 2019 yılında Doktora eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Batı Sanatı ve Çağdaş Sanatlar Ana Bilim Dalı Doktora programında devam etmektedir. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde dersler (Çağdaş İletişim Tasarımının Gelişimi, Görsel Tasarım Tarihi, Estetik ve Sanat, Sanat ve Kültür Yönetimi, Sanat Tarihi, Sanat ve İletişim) vermektedir. Arda Can Özsu, 2019 yılından itibaren AICA üyesidir. Özsu’nun başlıca araştırma konuları arasında, sanat tarihi yazımı, güncel sanat bağlamında Türkiye sanatı, sanat-hayat diyalektiğinde modern sanat, eleştirel estetik, performans sanatı ve kentsel mekân yer almaktadır.